Laserowe cięcie blach  pozwala na uzyskanie w pełni precyzyjny kształt materiałów różnego typu. Ponadto, daje ogromną częstotliwość działań, która nie jest do powtórzenia gdy stosuje się różne inne technologie obróbki. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się czym jest cięcie blach laserem we Wroclawiu oraz inne ciekawostki o tym zabiegu.

Jak wygląda zabieg laserowego cięcia blach?|Jak przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie laserem pozwala na uzyskanie maksymalnie dokładnego kształtu różnego typu materiałów. Co więcej, daje ogromną powtarzalność czynności, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy stosujemy inne technologie obróbki. Czym właściwie jest cięcie za pomocą lasera? Jest to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie której użyta zostaje wiązka laserowa, która rozprowadza sporą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W czasie, gdy promień laserowy dotknie powierzchni na której jest materiał, spora ilość energii jest na nią przenoszona. Pozwala to na wykonywanie precyzyjnych nacięć. Sprawia to, że cięcie laserem zdecydowanie wyróżnia się wśród pozostałych metod obróbki materiałów.  Należy jednakże pamiętać, iż wszystkie lasery do cięcia blachy różnią się do siebie. Jakość jaką ma wiązka laserowa może dosyć istotnie się różnić. Warto również wspomnieć o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie oraz wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

W przypadku cięcia blach za pomocą lasera przez odparowanie obrabiany materiał podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Niemniej jednak w przypadku metody o nazwie wypalanie, na początku dochodzi do stopienia materiału. Kolejnym krokiem jest wydmuchanie stopionej części za pomocą gazu.Cięcie laserem blach a także metali realizuje się na jeden z poniższych sposobów:

Cięcie reaktywne

Używa się tutaj strumienia tlenu albo mieszanki chemicznej która zawiera tlen oraz argon. Dzięki temu, że powstaje ciepło, cięcie laserem poprzez wypalanie jest o wiele bardziej wydajne aniżeli pozostałe sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Metoda jest oparta o tworzenie pęknięć. W jaki sposób odbywa się to? Stosuje się tu wiązki laserowe, doprowadzające dany kawałek metalu do ogromnej temperatury. Taka metoda jest polecana do materiałów o grubości minimum 1 milimetr.

Cięcie w stanie ciekłym

Taka metoda jest zwykle stosowana wśród metali z wysokich stopów. 

Jakie blachy można poddać obróbce?

Tak naprawdę obrobić możemy wszystkie rodzaje blach. Ponadto  warto także wspomnieć , że wiele marek w miastach takich jak między innymi Warszawa czy Wrocław oferuje usługę cięcia blach za pomocą lasera. Warto tylko mieć w pamięci to że spore znaczenie ma grubość blach, które mają być poddane obróbce. Jeśli chodzi o blachy aluminiowe jest to nie więcej niż 3 mm. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe idealnie sprawdzi się w elementach o grubości 6 mm. 

Jakie są zalety cięcia blach za pomocą lasera

W odróżnieniu od innych metod obróbki, cięcie blach za pomocą lasera ma dużo zalet.

Do najistotniejszych zalet takiej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki użyciu skoncentrowanej wiązki lasera, blacha podlega bardzo szybkiej obróbce. W krótkim okresie czasu możemy uzyskać także skomplikowane wzory, a element jest od razu gotowy aby go użyć, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • idealna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach są ustawione automatycznie, co pozwala na dużą powtarzalność. Nawet precyzyjne, ciężkie do uzyskania efekty jesteśmy w stanie w 100 procentach {odtworzyć na następnym materiale.
  • redukcja kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, jesteśmy w stanie ciąć koszty które związane są ze stratą tworzywa. Laser wytwarza przecież cienką wiązkę, zapewniającą dokładne cięcie, co nie uszkadza przy tym pozostałej części materiału.