Honowanie jest jedną z metod, mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w końcowej obróbce elementów potrzebujących wysokiej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się najczęściej otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień.

Atutem gładzenia jest wysoka dokładność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi blisko jednego metra. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do blisko 20 m. Należy pamiętać, że ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się głównie: dużą dokładność umożliwiającą dobre spasowywanie się elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, jak również dłuższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

Honowanie – jakie błędy usuwa?

Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z technologią niezwykle korzystną dla każdego przedsiębiorstwa wyrażającego potrzebę precyzyjnej obróbki różnorakich elementów. W największej mierze mowa tutaj o różnego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar tworzywa – honowanie jest gwarancją sprawnego usunięcia tego typu naleciałości. Gwarantuje przy okazji wytwarzanie części bardzo zbliżonych i podobnych do siebie, szczególnie jeśli mowa o setkach czy tysiącach sztuk. Minimalny jest tutaj odchyłek wszelkich błędów, tak samo zresztą jak tolerancja na wszelkie odchylenia od normy kształtów – z tego powodu możemy mówić o usuwaniu wszystkich konstrukcyjnych niedoskonałości, jakie znajdą się na linii produkcyjnej.

Jeśli poszukujesz fachowców w zakresie honowania, sprawdź przedsiębiorstwo https://maszzap.com.pl/honowanie/.

Honowanie – atrakcyjna technologia dla wszystkich fabryk

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że honowanie może pochwalić się bardzo obszerną listą zalet. Wśród nich trzeba wymienić nade wszystko wspomnianą już uprzednio sprawność działania oraz precyzyjność – kwestie te mają wpływ również na ogromną powszechność tej technologii, która w znacznym stopniu wyprzedza wszystkie inne tego rodzaju metody obróbki. Dlatego cieszy się wielkim szacunkiem na taśmach produkcyjnych w całej Polsce – honowanie znalazło zastosowanie między innymi w hydraulice, górnictwie czy branżach, które opierają się na wydobywaniu energii. Lotnictwo również jest branżą regularnie korzystającą z technologii jaką jest honowanie.

Niezależnie od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę, honowanie gwarantuje wydłużoną żywotność oraz sprawność funkcjonowania różnego rodzaju sprzętów (mowa na przykład o wyposażeniu platform wiertniczych), umożliwia również pracę przy wyższych ciśnieniach. Jeśli zaś chodzi o lotnictwo, honowanie umożliwia produkowanie szczegółowych, precyzyjnie wykonanych części chociażby kadłuba samolotu lub jego silnika.

Maszyna do honowania – jak się prezentuje?

Honownica nie różni się znacznie pod względem wyglądu od innych urządzeń służacych do szeroko pojętej obróbki tworzyw. Cechuje się stosunkowo niewielkimi gabarytami – choć zależy to oczywiście od danej linii produkcyjnej. Użytkownik posiada dostęp do ekranu dotykowego oraz przejrzystego menu; dzięki tym kwestiom posługiwanie się tym urządzeniem jest nad wyraz sprawne i wystarczy krótkie szkolenie, aby już niedługo praktycznie profesjonalnie korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego względu jest to rozwiązanie tak bardzo popularne w licznych fabrykach, zarówno tych nowych i dopiero się rozwijających, jak i tych z ugruntowaną pozycją w branży ogólnopolskiej lub ogólnoświatowej.