Nic nie jest niezniszczalne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżeli często są one używane z pewnością z czasem zaczną niszczeć. Żeby zatrzymać ten proces trzeba o nie dobrze zadbać i od czasu do czasu naostrzyć. Cały sukces tkwi w tym, żeby wiedzieć jak to odpowiednio zrobić, aby nie zaszkodzić jeszcze mocniej. Dlatego tak ważne jest okresowe ostrzenie narzędzi. Jednakże, aby zrobić to dobrze niezbędne są odpowiednie umiejętności i precyzja. Niebagatelne znaczenie ma także dobry sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba zdawać sobie sprawę kiedy użyć szlifierki, a kiedy prostą ostrzałkę. Praca odpowiednio naostrzonymi narzędziami jest nie tylko prostsza, ale także o wiele przyjemniejsza. Bez wątpienia nie wszystkie da się ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami warto pójść do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?

Jakie narzędzia można ostrzyć osełką? 

Prawie w każdym domu są się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przyrządem, który może nam w tym pomóc jest osełka. Kiedyś używano jej do ostrzenia sierpów czy kos i wytwarzana była ze zwykłego piaskowca. Obecnie służy ona do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu. Na rynku znajduje się dużo osełek, nie tylko tych z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia i innego stopnia stępienia. Osełka jest produkowana także w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – instalowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są także ostrzałki, które są wykonane w taki sposób, aby w trakcie ostrzenia narzędzia nie zranić się dłoni. One także występują w różnych kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było komfortowe. 

Ostrzenie narzędzi przy pomocy pilników

Następnym urządzeniem służącym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak jak i osełka, pilniki występują w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy przeznaczony jest do ostrzenia innego typu narzędzia. Pilniki robione są z niezwykle odpornego surowca i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych oraz urządzeń mechanicznych. Dzięki różnorodnym kształtom są niezwykle przydatne do ostrzenia pił, hebli, siekier, różnego typu świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które wykonuje się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Ostrzenie narzędzi szlifierką

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to w miarę szybki i nie wymagający zbyt dużego wysiłku sposób na renowację tępych narzędzi. Jednakże korzystanie ze szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji i dokładności. Szczególnie trzeba być ostrożnym w czasie ostrzenia noży. Może się zdarzyć, że ostrzone narzędzie nagrzeje się do niebezpiecznie wysokiej temperatury. Większa część stali wykorzystanych do wytwarzania narzędzi jest wrażliwa na przegrzanie, co być przyczyną utraty właściwości. Należy o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc schłodzić narzędzie. Należy również być ostrożnym podczas przyciskania ostrza do tarczy.

W czasie korzystania z tej metody ostrzenia można użyć pdpowiednich podpórek, które zapobiegną kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Bez wątpienia szlifierka jest szybkim oraz komfortowym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Jednakże , niepoprawnie używana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miejscowościach takich jak Łódź, Poznań Kraków i wiele innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można oddać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym s[ecjalista. W takiej sytuacji możemy być pewni, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale i dobrze naostrzone.

Narzędzia wykorzystywane w gospodarstwie domowym – kiedy ostrzyć?

Nie zawsze w porę można zauważyć, że dane narzędzie wymaga ostrzenia. Tylko doświadczone oko specjalisty ma szansę ujrzeć pierwsze sygnały. Oczywiście zazwyczaj się tego podejmujemy, kiedy narzędzie jest już tępe i nie nadaje się do pracy. Większość narzędzi ogrodowych należy po skończonym sezonie i intensywnym ich użytkowaniu naostrzyć. Duża ilość narzędzi ogrodowych może być kłopotliwa do samodzielnego ostrzenia, dlatego warto oddać je do specjalisty. Należy zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.