Koszalin czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy zawsze stanowi wyzwanie. Podobno liczą się zdolności kursanta, a nie miasto, w którym(ej) przystępuje się do egzaminu. Jednak opinie na ten temat są różne. Oczywiście jak zwykle prawda leży po środku. Część osób uważa, że łatwiej przystępuje się do egzamin(u) na prawo jazdy w niewielkich ośrodkach, inni natomiast przekonują, że lepszym rozwiązaniem jest egzamin w większym mieście. Jakie są plusy i minusy obu tych opcji?
Pozytywy i negatywy egzaminu w dużym mieście
Bezspornym(ą) atutem egzaminu w dużym mieście są umiejętności, które można zyskać w trakcie nauki, jak i samego egzaminu. Jazda w większych miejscowościach łączy się z dużym natężeniem pojazdów. Takie otoczenie uczy wielu różnych sytuacji, które mogą wydarzyć się w przyszłości. Często są to niecodzienne zdarzenia. Co więcej im więcej manewrów przećwiczy się pod opieką instruktora, tym lepiej pójdzie radzenie sobie z nimi w pojedynkę. Większe miasto podsuwa wiele okazji do przetestowania swoich zdolności za kółkiem. Często zakorkowane ronda, czy wielopasmowe, trudne skrzyżowania są wyzwaniem(a) dla wielu kierowców. Nawet tych bardziej doświadczonych.
Poza tym większe miasta uczą też prowadzenia(e) samochodu wśród autobusami i tramwajami. Normą są tzw. buspasy – skierowane tylko dla autobusów komunikacji miejskiej i taksówek. Pozostałe pojazdy nie mają prawa z nich korzystać w wskazanych godzinach. Kolejnym typowym elementem wielkomiejskiego krajobrazu są tramwaje. Kierowca musi być skupiony i patrzeć w lusterka.
Innym plusem prawa jazdy w dużym mieście jest mnogość ośrodków szkolenia kierowców. Większy wybór daje większe możliwości. Większa rywalizacja między szkołami korzystnie wpływa na kursantów. Dlatego, że aby utrzymać się na rynku, szkoleniowcy muszą dostarczać należytą jakość.
Egzamin na prawo jazdy w małym mieście – wady i zalety
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że w mniejszym miasteczku jest lepsza zdawalność. Nawet jeśli jest to prawdą, warto zastanowić się nad długoterminowymi efektami.
Ucząc się jeździć w małej mieścinie kursant z dużym prawdopodobieństwem nie uświadczy tramwajów. Również autobusów i innych aut będzie mniej. Liczba pieszych także się zmniejsza. Generalnie skala ruchu jest znacznie mniejsze. Ponadto w niewielkim miasteczku mniej będzie trudnych skrzyżowań czy innych wymagających manewrów. Mniejszy(e) ruch pozwala na dłuższy namysł zanim podejmie się decyzję(i) za kierownicą. I oczywiście, powinien to być element pomocny podczas egzaminu. Jednak w tym miejscu pojawia się inna kwestia – w jakim celu osoba zdaje egzamin na prawo jazdy?
Jeśli z dokumentu będzie się korzystać sporadycznie, wtedy małe miasteczko jest idealnym miejscem na egzamin. Mniej aut i pieszych, więcej czasu i spokoju na decyzje – wydaje się łatwe. Jeśli jednak pojazd ma służyć często wtedy lepszym(ą) opcją jest duże miasto. Umiejętności, które można osiągnąć w bardziej ruchliwym środowisku, przeważnie przynoszą korzyści w przyszłości.
Prawda jest taka, że mimo powyższych dywagacji większość wybierając ośrodek(ku) ruchu drogowego kieruje się czynnik(iem) geograficznym. Ważne jest by miejsce, w którym zdaje się egzamin było blisko.
Decyzję o tym, jaki typ miasta jest lepszy pod kątem egzaminu na prawo jazdy, trzeba podjąć indywidualnie. Powinno się wziąć pod uwagę preferencje i wskazać cel – do czego będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie po egzaminie. Jeślibędzie ono wykorzystywane w pracy zawodowej, warto zebrać jak najwięcej doświadczenia z jeżdżeniem pod okiem instruktorów. Nawet jeśli na początku będą popełniane(ć) błędy – wnioski z nich wyciągnięte okazują się bezcenne.