Każdy z nas prędzej czy później będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny element każdego życia. Rodzina zmarłego w obliczu nieszczęścia muszą wybrać dobrą firmę pogrzebową. Często śmierć może być tak przytłaczająca, że niełatwo jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Należy wówczas znaleźć właściwą firmę pogrzebową, która przeprowadzi przez ten nieprzyjemny proces od początku do końca bez jakichkolwiek kłopotów. Ważne, żeby to wydarzenie było odzwierciedleniem szacunku dla nieboszczyka. Z tego powodu znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak zasadniczą kwestią, nad którą należy się dokładnie zastanowić. Czym trzeba się sugerować wybierając firmę, która zajmie się organizacją pogrzebu? Czy ta firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Zakład pogrzebowy – położenie

Jednym z ważniejszych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagą szukając zakładu pogrzebowego, jest jego lokalizacja. Istotne jest, żeby znajdował się on niedaleko cmentarza, na którym zostanie pochowany zmarły. Miejscowa firma niewątpliwie będzie znała cmentarz i zasady na nim panujące, a także proboszcza. Umożliwi to na sprawniejszą organizację pochówku. Firmy pogrzebowe powinny także znać lokalne szpitale i chłodnie, jeżeli nie posiadają swojej. Często tego typu zakłady pogrzebowe położone są w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza lub większych miejsc kultu. Oczywiście istotnym aspektem jest również to, żeby bliskość zakładu pogrzebowego pozwoliła na szybki transport zmarłego. Kiedy zgon nastąpi w nocy, niewątpliwie będzie zależało bliskim na jak najszybszej reakcji zakładu pogrzebowego.

Czy firma pogrzebowa ma w swojej ofercie transport zwłok?

Kolejną zasadniczą kwestią jeśli chodzi o wybór firmy pogrzebowej jest to, czy taka firma oferuje przewiezienie zwłok. Jest to naprawdę ważne, kiedy śmierć nastąpiła daleko od miejsca przyszłego pochówku. Czasami przytrafia się, że trzeba jechać po zwłoki na drugi koniec kraju, a nawet za granicę. Wówczas warto zapytać się, czy wybrany zakład pogrzebowy oferuje transport nieboszczyka na znaczne odległości. Zazwyczaj takimi transportami zajmują się zakłady pogrzebowe z większych miast np. w Bielsku – Białej.

Zakład pogrzebowy – zakres usług?

Szukając odpowiedniego zakładu trzeba również brać pod uwagę na zakres oferowanych usług. W tak przykrym momencie jakim jest zgon bliskiej osoby często rodzina pogrążona w smutku pragnęłaby oddelegować większość zadań związanych z organizacją pogrzebu na zakład pogrzebowy. Trzeba zorientować się, czy pracownicy mogą wesprzeć we wszystkich urzędowych formalnościach takich jak załatwienie aktu zgonu, wypełnienie wniosku o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku od zarządu cmentarza. Usługi pogrzebowe dobrych firm zazwyczaj obejmują również dobór trumien lub w sytuacji kremacji – urn, wybór kwiatów, oprawa muzyczna uroczystości. Część zakładów pogrzebowych wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, który usprawnia uroczystość taki jak np. winda przeznaczona do spuszczenia trumny do grobu, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia oraz wiele innych. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych wymagań rodziny i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację pogrzebu. 

Czy położenie krematorium musi być brane pod uwagę

Kiedy rodzina jest zdecydowana na kremacje zwłok, powinna zorientować się położone jest krematorium. Niektóre firmy w swoich usługach pogrzebowych posiadają także uczestniczenie podczas kremacji zwłok. W takiej sytuacji zasadniczy jest fakt, czy w pobliżu miejsca pochówku położone jest krematorium posiadające kaplicę, w której może się odbyć ceremonia. Krematoria zlokalizowane są najczęściej w pobliżu dużych miejscowości. Dlatego jeśli rodzina zechce pożegnać nieboszczyka biorąc udział w kremacji, firma pogrzebowa wybierze krematorium, które położone jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.