Aktualnie spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Korzystają z nich grupy znajomych, rodziny z dziećmi, jak i starsze osoby. Można znaleźć spływy kajakowe trwające jeden dzień oraz takie, trwające 2-3 dni, a czasem nawet tydzień. Z powodu różnorodności rzek w naszym kraju każdy może znaleźć coś dla siebie. Dzisiaj zajmiemy się przybliżeniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która uważana jest za idealny szlak dla początkujących. Co warto wiedzieć o rzece Krutyni, dlaczego jest ona tak popularna i jaki jest spływ jej wodami?

Podstawowe informacje na temat rzeki Krutyni

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego jej trasa wiedzie przez rezerwaty „Krutynia” a także “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia jest długości 99 km i jest niesamowicie popularnym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych prawie w ogóle starorzeczy. Od dawna płynie tym samym korytem. Co też interesujące, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a z tego powodu jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, bowiem miejscami osiąga głębokość nawet 7 metrów. W tej samej rzece będą też miejsca, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Na co warto się przygotować w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za jeden z najciekawszych szlaków na spływ kajakowy w Europie. Spływ Krutynią jest bardzo interesujący oraz wszechstronny. Spływając nim przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można ponad 100 km szlaku, w tym 60 km to woda bez nurtu. Płynąc Krutynią dostrzec można ciekawą florę i faunę. Dosyć często można ujrzeć na trasie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika oraz orła przedniego. Zazwyczaj widziane w wodzie są gąbki i krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki ujrzeć można rosnące dęby i wysokie sosny. Szlak prowadzi przez wiele małych jeziorek, które połączone są niedługimi strugami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy zacząć można w wielu miejscach, ale jego start znajduje się w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Najczęściej kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, ale popłynąć nim można trochę dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią nie jest najtrudniejszy. Powinni odnaleźć się na nim początkujący kajakarze. Nurt nie jest rwący, a aż 60 kilometrów szlaku jest na wodzie stojącej. Spływ kajakowy rzeką Krutynią można bez problemu polecić dla dzieci i młodzieży. Ciekawa natura, którą można zobaczyć podczas spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu ogromne rzesze ludzi. Dzięki sporej ilości wypożyczalni kajaków w pobliżu rzeki, to jest on dostępny dla dużych wycieczek, ale także dla małych grup znajomych. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przebyć tylko jego pewną część, ale można także przeprawić się przez niego w trakcie kilkudniowego wypadu na Mazury, a nawet tygodniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co 13 km ulokowane są stanice wodne, w których można:

  • pozostawić kajak,
  • wynająć domek campingowy, pokój w hotelu, albo miejsce na namiot,
  • kupić jedzenie, albo zrobić ognisko,
  • skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc świetną przygodą dla każdego i wcale nie musi być jednodniowy.