Nauczyciele nauki jazdy za dużo uwagi skupiają na wyjaśnianie kwestii mających hipotetycznie pomóc w zdaniu egzaminu. Tym samym na odczep się traktują podstawy techniki kierowania, których posiadanie jest niezbędne do tego, aby komfortowo i bez większych problemów przebrnąć przez egzamin praktyczny.

Zadaniem instruktora jest pokazać uczniowi nie jedynie poprawne ustawienie fotela i kierownicy, lecz również to, jak używać mechanizmów kierowania samochodem. 

Aby właściwie a także precyzyjnie operować pedałem przyspieszenia, hamulca oraz sprzęgła, należy oprzeć obie pięty o podłogę samochodu. Stwarza to stabilny punkt oparcia, zwłaszcza wtedy, kiedy musimy manewrować przy niedużych prędkościach. Poniekąd takie oczywiste, jednak należy zwrócić uwagę, jak dużo ludzi wciska sprzęgło, utrzymując stopę w powietrzu w związku z tym nie mając odpowiedniej kontroli.

Dźwignie oraz przełączniki są zaplanowane tak, aby ich używanie było bardzo komfortowe. Czasy, kiedy do włączenia biegu czy kierunkowskazu musieliśmy używać siły, są już dawno za nami. We współczesnym pojeździe można niekiedy odnieść wrażenie, że przełączniki są bardzo czułe. Prawda, korzystanie z nich musi być wręcz podświadome. To kolejna rzecz, którą ludziom rozpoczynającym naukę jazdy trzeba wytłumaczyć. 

Każdy kto posiada prawo jazdy zmuszony był zaliczyć kurs a później egzamin. Niektórym wyszło to lepiej, innym nieco gorzej. Ale sama nauka jazdy nie bywa skomplikowana. Za pierwszym razem, gdy usiądzie się za kółkiem odczuwa się podekscytowanie, czasem połączone ze strachem a niekiedy z pewnymi lękami przed czymś innym oraz niewiadomym. I w tym przypadku również, jak przy poznawaniu czegoś nieznanego wszystko zdaje się inne oraz trudne. W trakcie prowadzenia pojazdu w tym samym czasie musimy wykonywać nawet parę rzeczy jednocześnie – trzymać kierownicę, dodawać gazu albo wciskać hamulec, spoglądać w lusterka, włączać kierunkowskazy, patrzeć się na drogę, itp. Dla osoby która wsiada po raz pierwszy za kółko mnogość tych rzeczy może być przerażający, ale nie należy się zrażać.  W trakcie nauki jazdy i zdobywania doświadczenia trudność nieustannie się zmniejsza, aż w ostateczności zamienia w swobodne, zapamiętane odruchy.

Czy kierowanie samochodem po Gdańsku jest skomplikowane?

Przemieszczanie się autem na siedzeniu kierowcy przynosi wiele frajdy. Pomijając to, że jest to niezwykle praktyczne i niezastąpione należy także nadmienić a także podkreślić, że jazda samochodem przynosi niezależność i wolność. Ponadto przydaje się w szeregu okoliczności życia codziennego zarazem w tych trywialnych, jak i pilnych przypadkach. Jednak jak wszystkiego także prowadzenia samochodu należy się nauczyć.

Poruszanie się w mieście wiąże się zazwyczaj z powolną jazdą oraz staniem w korkach. Przy takim rytmie prowadzenia pojazdu niezwykle ważna jest technika jazdy samochodem. Dla początkujących jest parę istotnych rad. Warto zwrócić uwagę na swój styl jazdy i dostosować się do zasad a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zbyt szybka lub za wolna jazda są w stanie doprowadzić do poważnego wypadku.

Stanie w korkach, zwłaszcza w dużym mieście, może być kojarzone ze zdenerwowaniem. Mimo wszystko, gdy tryb jazdy jest płynny, kierujący pozostaje skupiony na drodze a także nic go nie rozprasza, to nawet przejazd po zatłoczonym mieście idzie płynnie. 

Kierujący poruszający się po Gdańsku mogą przemieszczać się przyjemnie a także infrastruktura działa im na korzyść. Biorąc powyższe pod uwagę nauka jazdy w Gdańsku zalicza się do niektórych z bardziej prostych. W dorocznym rankingu miast przyjaznych kierowcom Gdańsk wypadł całkiem nie najgorzej oraz zdobył drugą pozycję. Nauka jazdy w takich okolicznościach jest zdecydowanie bardziej przyjemna oraz mniej nerwowa. Łatwiej w trakcie nauki jazdy skoncentrować się na szlifowaniu technicznych kwestii aniżeli na denerwowaniu natężonym ruchem czy niedostępnością miejsc parkingowych. 

Parkowanie w miastach wywołuje złość nawet u najcierpliwszych kierowców. Brak odpowiednio obszernej infrastruktury do postoju znacznie zaniża komfort właścicieli samochodów. Szczęśliwie w Gdańsku jest dobrze rozbudowana struktura Park’n’Go, przez co nie brakuje dostępnych miejsc do postoju.