Na ten moment ciężko jest sobie wyobrazić życie bez technologii i elektryczności. Instalacje elektryczne w Gdańsku, Kraków i Warszawa – są one zakładane wszędzie. Nie zapominaj jednak że elektronika może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Właśnie przez to uwagę powinnyśmy zwrócić na to, by instalacja była dobrze zabezpieczona. Takie zabezpieczenie jest niezbędne po to, aby chronić wszelkie urządzenia, które są elektryczne przed zapaleniem się. Takie zabezpieczenie najczęściej umieszcza się w rozdzielnicy głównej, którą możemy spotkać obok wejścia do domu.

Poznaj źródła przepięć w instalacjach

Źródła spięć i przepięć w instalacjach elektrycznych to:

 • warunki atmosferyczne,

 • wyładowania atmosferyczne w linię zasilającą, która jest napowietrzona,
 • uderzenie pioruna w bramę,
 • elektryczność statyczna.

  Jakie wyróżniamy źródła zabezpieczeń instalacji elektrycznych?

  Wyłączniki nadprądowe

  Czyli bezpieczniki ochraniają naszą instalację przed skutkami zwarcia bądź nadmiernego obciążenia. Takie zabezpieczenie zakładane jest dla poszczególnych obwodów odbiorczych.

  Wyłączniki różnicowo-prądowe

  Takie wyłączniki chronią instalacje przed porażeniem przy dotyku pośrednim i bezpośrednim. Co to jest kontakt pośredni? Jest to przykładowo dotknięcie rzeczy, w której nastąpiło uszkodzenie izolacji.Z kolei kontakt bezpośredni to na przykład dotknięcie przewodu pod napięciem. W tym przypadku działanie wyłączników polega na porównywaniu prądu płynącego w przewodzie fazowym i neutralnym. Jeśli pojawi się różnica przekraczająca ich prąd uruchomienia, następuje szybkie odłączenie zasilania.

  Ograniczniki przepięć

  Czyli innymi słowy ochronniki przeciwnapięciowe. To urządzenia które chronią instalację elektryczną przed przepięciami. Są one budowane bazując na iskiernikach lub warystorów. Ograniczniki przeciwprzepięciowe są alternatywną drogą przepływu dla prądu piorunowego. Jeśli ich nie ma, prąd może przedostać się do instalacji elektrycznej czyli wszystkich podłączonych do niej urządzeń elektrycznych.