Nie da się ukryć, że spalanie jest bardzo istotną kwestią, którą należy sugerować się w trakcie zakupu auta. Warto jednak mieć świadomość, że ostateczne spalanie nie zależy tylko i wyłącznie od specyfikacji samochodu (choć to też), lecz także od rodzaju oraz sposobów jego eksploatacji. Warto zatem zorientować się, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie, aby nie zbankrutować i wydawać względnie niewiele pieniędzy na paliwo niezależnie od tego, czy jeździmy wysłużoną ekonomiczną Skodą, czy też potężnym potworem o wielkiej pojemności silnika.
Od czego jest zależne spalanie paliwa?
Niezwykle kluczowe jeśli chodzi o spalanie paliwa są: liczba koni mechanicznych, jak również pojemność silnika. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że to, w jaki sposób eksploatujemy pojazd, także może w istotny sposób wpłynąć na spalanie. Oczywiście dobrze jest zdawać sobie sprawę, że jazda po mieście pochłania o wiele więcej paliwa, niż długa trasa pokonywana jednostajnym tempem, bez nieustannego zatrzymywania się oraz wracania do poprzedniej prędkości. Jeśli w związku z tym głównym przeznaczeniem naszego samochodu będzie jazda po mieście, najlepiej zainwestować w ekonomiczną jednostkę.
Jak zmniejszyć spalanie w samochodzie podczas codziennego poruszania się?
Aby zredukować spalanie paliwa, warto trzymać się paru niezwykle prostych reguł. Po pierwsze, dobrym pomysłem jest unikanie korków i wybieranie takich tras, które ograniczają tę kwestię do minimum. Ponadto dobrze jest utrzymywać względnie stałą prędkość na jak najwyższym biegu – w trasie idealna jest jazda ok. 100-110 kilometrów na godzinę na piątym lub szóstym biegu. Ponadto, nie warto decydować się na regularne zwalnianie i przyspieszanie – jednostajność tempa jest najważniejsza, aby spalanie było zredukowane do minimum. Mamy nadzieję, że rzeczowo odpowiedzieliśmy na pytanie odnośnie tego, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie.
Źródło: torst.pl