Zobacz tekst który napisaliśmy, po to, aby dowiedzieć się jak prawidłowo segregować odpady. Z pewnością wiele osób ma problem z prawidłową segregacją odpadów

Od czego zacząć przygodę z segregacją śmieci

Po pierwsze ważne jest ,aby potrafić wygospodarować w domu miejsce na dwa śmietniki na odpady. pierwszy z nim będzie służyć do odpadów resztkowych.Powinny się tam znaleźć wszelkie śmieci których nie jesteśmy w stanie umieścić do drugiego koszta o którym zaraz powiemy więcej. Niemniej jednak ten kosz jest idealny jeśli mamy jakiś dylemat,do jakiego pojemnika rzucić dany śmieć. Gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze odpady z Twojego mieszkania osoby sortujące pracujący w zakładzie utylizacyjnym będą wiedzieć jak je rozdzielić.

Kolejny kosz powinien być miejscem na odpady bio, które do niedawna nazywano mokrymi. Trafia do nich wszystkie biodegradowalne rzeczy, czyli śmieci które gniją lub w szybkim tempie się rozkładają. Przykładem rzeczy które możemy tam wrzucić jest jedzenie a właściwie jego resztki. 

Co powinno się zrobić z plastikiem albo metalem?

Jeśli nie mamy miejsca na trzeci śmietnik, możesz przygotować foliowy worek. Zarówno metale, plastik jak i tworzywa sztuczne można trzymać ze sobą. Wszystko to ponieważ nie produkujemy tych odpadów tyle, co odpadów resztkowych czy biodegradowalnych. Jeżeli będziesz mieć wszystkie te odpady w jednym worku, bezproblemowo będziesz mógł je posegregować w altanie śmietnikowej. Jeśli Gdańsk jest Twoim miastem to wiesz, na ile ważna jest tam właściwa segregacja śmieci. Przyłóż swoją cegiełkę do tego eko procedera. 

Właściwa segregacja szkła – w jaki sposób ma wyglądać?

W Twoim domu niepotrzebne szkło należy trzymać w oddzielnym worku. Potem należy je umieścić w zielonym pojemniku. Mówiąc szkło mamy na myśl przykładowo butelki, słoiki albo opakowania po kosmetykach – jednakże nie te wykonane z plastiku. Pamiętaj że szkło będzie czystsze tym korzystniej. Nie znaczy to jednak ,że jesteś zobowiązany do mycia ich, wystarczy usunąć wszystkie zakrętki, które wyrzucamy do kontenera w kolorze żółtym. Pamiętaj,aby nie wkładać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest nim na przykład szyba, zbite lusterko lub szkło kuchenne. te odpady natomiast powinny trafić do odpadów resztkowych.  

W jakie miejsce należy wyrzucać papier?

Po pierwsze papier, trafiający do niebieskiego kontenera nie może być brudny ani lakierowany. W niebieskim pojemniku znajdują się gazety, zeszyty, książki czy też  kartony. 

Co natomiast należy zrobić ze artykułami higienicznymi?

Produkty takie jak tampony, pieluchy, waciki do twarzy, chusteczki jednorazowe czy też zabrudzone ręczniki papierowe – wrzucamy do resztkowych. Z kolei styropian nie nadaje się do recyklingu. W związku z tym wszystkie rzeczy zrobione ze styropianu powinny trafić do odpadów resztkowych.

W jakie miejsce należy wyrzucać odpady odzwierzęce?

Śmieci odzwierzęce czyli na przykład psie odchody, koci żwir albo ściółka gryzoni należy wrzucać koszta na resztki

Pamiętaj, że segregacja śmieci to wspólny obowiązek wszystkich mieszkańców Gdańska, jak i całego kraju. Miej też w pamięci, że tam, gdzie śmieci nie będą segregowane, koszty odbioru odpadów będą większe. W rzeczywistości znaczy to, iż nawet jeżeli jedna osoba nie będzie segregować śmieci to wszyscy społeczeństwa za nie zapłaci.