Zanim przystąpisz do egzaminu na prawo jazdy szkoła jazdy jest miejscem do którego trzeba się udać. Szkoła jazdy Gdańsk, Kraków, Warszawa – to tylko jedne z miejsc gdzie gdzie zdasz egzamin.

O tym pamiętaj jeszcze przed rozpoczęciem kursu

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy musisz zdobyć PKK. Czym jest ten profil? To numer, który nadawany jest wszystkim, którzy starają się o prawo jazdy. Jak go zdobyć? Trzeba udać się do właściwego wydziału komunikacji. Uzyskanie PKK jest bezpłatne. Później powinnaś udać się na badania lekarskie, za które zapłacisz około 200 złotych.

Egzamin na prawo jazdy – ile zapłacisz?

Cena egzaminu jest zależne od kategorii. Jednakże koszt egzaminu teoretycznego jest jednolita, czyli 30 złotych. Natomiast za część praktyczną trzeba zapłacić:

– 140 zł za kategorie AM i B;

– 170 złotych za kategorie B1, C1, D1 i T;

– 180 złotych za kategorie A, A1 i A2;

– 200 złotych za kategorie C, D i B+E;

– 245 zł za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – jak przebiega?

Egzamin teoretycznyi odbywa się w sali z komputerami. Każdy ze zdających ma indywidualne stanowisko. Egzamin ma formę testową i składa się łącznie z 32 pytań. Pytania są punktowane:

– 10 pytań za 3 punkty które mają wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 2 punkty które mają średnie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 1 punkt o niezbyt wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 3 punkty które mają wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 4 pytania za 2 punkty które mają średnie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 2 pytania za 1 punkt o o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zdać egzamin musisz zdobyć minimum 68 pkt na 74 możliwych.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – jak wygląda?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów – pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. Podchodzący do egzaminu musi sprawdzić stan techniczny samochodu, później przygotować się do jazdy poprzez między innymi ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Później podchodzący do egzaminu musi wykonać zadania na placu manewrowym, a następnie wyjeżdża na miasto. Minimalny czas trwania egzaminu to 40 minut, niemniej jednak egzaminator może go skończyć już po 25 minutach. Po pozytywnym egzaminie egzaminujący otrzyma arkusz jego przebiegu. Nie trzeba go jednak nigdy zanosić. Egzaminator samodzielnie wprowadza potrzebne dane do systemu teleinformatycznego, uzupełniając w ten sposób Twój PKK. Dane przekuje się w sposób automatyczny do do właściwego urzędu.