Bezsprzecznie w dzisiejszych czasach umiejętność władania językami jest bardzo ważna dlatego warto zaznajamiać dzieci od początku z językami. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku to super pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast w których znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w trakcie którego opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Tak naprawdę to najlepiej wprowadzić dwujęzyczność tak szybko, jak tylko jesteś w stanie. Z taką decyzją nie ma po co czekać. Czy wiesz, że noworodek od początku swojego życia podświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do 3. roku życia. Warto także zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – co to jest?

Nauczanie tego typu to system który polega na nauczaniu poszczególnych przedmiotów posługując się dwoma językami. W efekcie doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów, którzy uczęszczają do takiej szkoły. Plusy takiego sposobu nauki to:

  • kreowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej oraz kulturalnej obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • nauka książek, kultury oraz historii innych krajów;
  • łatwiejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z edukacją;
  • zachodzi możliwość dalszej edukacji za granicą.

Zalety dwujęzyczności

Zalet dwujęzyczności jest bardzo wiele. Poniżej je wymieniliśmy.

  1. Tolerancja
    Czy wiesz, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce bo intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko będzie miało lepszą wymowę.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla opiekunów

Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Opiekunowie aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą władać językiem obcym, a czasem także się z nim doszkalać.

Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności dobrze wspomaga proces jego rozwoju. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą a także ma bardzo duży wpływ na opanowanie nowego języka. Gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę, z biegiem czasu słownik w dziecka będzie się zwiększać i pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.