Zwyżki są maszynami dźwignicowymi. Używa się ich do różnegotypu prac, które powinny być wykonane na wysokościach. Jakie mamy rodzaje zwyżek i do jakich konkretnie prac się je stosuje? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części tekstu.

Rodzaje podnośników koszowych

Podnośnik koszowy to przyrząd który na hydraulicznym ramieniu ma przytwierdzoną platformę. umożliwia to podnoszenie ludzi na dużą wysokość. podnośniki koszowe dzielimy  ze względu na budowę i na typ przemieszczania 

uporządkowanie ze względu na budowę wyróżnia 3 typy podnośników:

    • podnośnik nożycowy – ma wysuwane ramiona, które są wykonane na krzyż, dzięki czemu  jest bardzo stabilny.

    • podnośnik przegubowy – ma wyjątkowo duży zasięg roboczy. przez co można zostawić go w dużej odległośc od miejsca wykonywanej roboty. Świetnie sprawdza się np. wśród ruchliwych ulic gdy należy wykonać działania odnośnie np. naprawy sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do transportowania ludzi na duże wysokości. posiada nieduże gabaryty, po złożeniu ramienia zajmuje mało przestrzeni.

Natomiast z uwagi na sposób przemieszczania,podnośniki koszowe dzielone są na dwa rodzaje:

    • samojezdne – kursują po płaskim terenie, teposiadające napęd na cztery koła lub gąsienicowe świetnie sprawdzą się też w trudniejszych okolicznościach.

    • na podwoziach samochodowych – umieszczane są na małych pojazdach oraz sporych ciężarówkach. Czasami umieszcza się je też na przyczepach ciągnących pojazdy.

Do czego wykorzystuje się zwyżki?

Podnośniki koszowe posiadają bardzo dużo funkcji. Świetnie sprawdzają się w  wielu  niekoniecznie oczywistych dziedzianach. Poniżej wymieniamy pomysły na wykorzystanie podnośników koszowych.

Prace na budowach

Zwyżki bardzo często stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Wykorzystuje się je do montażu elementów konstrukcyjnych bądź  przykładowo okien do wysokich budynków. Podnośników koszowych używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich czy przy elewacjach budynków. Są to takie prace  przy, których tradycyjne rusztowanie nie wystarcza.

Montaż reklam

Trudno wyobrazić sobie dziedzinę reklam bez użycia zwyżek. Ogromne reklamy umieszczane są na bokach wysokich budynków lub kilkunastometrowych tablicach przy pomocy podnośników. Stosowanie drabiny przy pracach tego typu jest po pierwsze niebezpieczne, kolejno nie ułatwia zadania wreszcie przy wielkich wysokościach jest zwykle niewykonalne. W tym przypadku podnośniki stanowią wielkieułatwienie.

Dbanie o czystość okien i elewacji

Dbałość o dobre prezentowanie się budynków również wymaga skorzystania z zwyżek. stosowanie technik alpinistycznych podczas mycia okien przy dużych wysokościach jest bardzo niebezpieczne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej pracy. Dzięki użyciu podnośnika koszowego, czyszczenie okien czy mycie elewacji można przeprowadzić o wiele szybciej, dokładniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Pielęgnacja miejskiej zieleni

Podnośniki koszowe sprawdzają się też  przy dbaniu o rośliny  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Od czasu do czasu drzewa wymagają dokładnego podcięcia  gałęzi, z podnośnikiem czynność ta będzie o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza do wykonania.

Pozbywanie się  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg jest bardzo niebezpieczny. wywołał on kiedyś  sporo  katastrof. Teraz  właściciele budynków są zobligowani do częstego pozbywania się śniagu z dachów, aby udaremniać katastrofy Dzięki zastosowaniu w tym zadania zwyżki można pozbyć się śniegu dokładnie i do tego w łatwy i bezpieczny sposób.

Eventy

Nietypowym wykorzystaniem zwyżek jest używanie ichpodczas eventów. Zwyżki używane są na różnego rodzaju eventach. Nieraz pełnią bardzo praktycznezadania jak np. doświetlanie sceny z wysoka, lub jako pomoc przy jej powstawaniu . W niektórychsytuacjach sam podnośnik pełni rolę atrakcji. umożliwia osobom wznieść się na dużą wysokość  by  wykonać sobie zdjęcie i podziwiać widoki lub panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Oczywiście  urządzenie to spełnia wszelakie wymogi bezpieczeństwa i nie trzeba siębać korzystania z niego w tym celu. Uczestnicy , na czas wyjazdu w górę przypięci są na ten czas specjalnymi pasami. Korzystanie z takiej atrakcji może być niezapomnianym przeżyciem.

***

Jak widać zwyżki  stosować można na wiele możliwości. Są przydatne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Napisz poniżej.