Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na niedawno kupionej działce stoi stary budynek. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby postawić nowy dom od fundamentów. Jak się za to zabrać, aby rozbiórka przebiegła bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Zanim przystąpisz do wyburzenia budynku

Przede wszystkim musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez jakichkolwiek zezwoleń możemy wyburzyć budynek zajmujący do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych posiadłości konieczne jest uzyskanie szeregu zezwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Pośród nich jest na przykład zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy dokładny plan rozbiórki. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Trochę inaczej sprawa się prezentuje, kiedy dom grozi zawaleniem – w takim wypadku do wyburzenia budynków należy przystąpić natychmiast.

Jakie maszyny będą niezbędne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samym wyburzeniem, konieczne będzie zorganizowanie szeregu urządzeń, a najlepiej również grupy profesjonalistów. Trzeba pamiętać, że wyburzanie na własną rękę wymaga precyzji i rozwagi. Trzeba zacząć od postawienia rusztowań, a następnie niszczenia elementów dachu. Rozbiórkę przeprowadza się następnie od wyższych pięter w dół. 

Jak pozbyć się gruzu?

Istotne będzie znalezienie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem wyburzenia każdego domu. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje się wywożeniem gruzu. Nie kosztuje to przesadnie dużo, a może zapewnić nam ogromną wygodę, szczególnie kiedy działka jest względnie niewielka. 

Reasumując, wyburzenia budynków nie są prostą sprawą. Wymaga to doświadczenia, fachowej wiedzy, a przede wszystkim rozsądku, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Należy także posiadać rozeznanie w sprawach biurokratycznych oraz zwrócić uwagę na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z posesji.