Zakup używanego auta to zawsze pewne ryzyko. Sprzedawcy zazwyczaj zapewniają, że samochód jest w bardzo dobrym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Praktyka bywa inna.
Coraz częstszą praktyką jest proponowanie przez komisy samochodów używanych gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zasięgiem rozmaite części pojazdu i stanowić niejako zapewnienie, że stan pojazdu są zbieżne z opisem.
Jak funkcjonuje gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona użyteczna?
Gwarancja na samochód używany – co przedstawia?
Wiele podmiotów handlujących używanymi samochodami jest świadomych, że często historia oferowanych przez nich aut jest trudna do przeanalizowania. Wiedzą to również konsumenci, którzy do deklaracji handlarzy przeważnie podchodzą z dystansem.
By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje parę firm świadczących tego rodzaju usługi. Gwarancja na samochód używany może być zróżnicowana – determinuje ją zakres, warunki i cena.
Zależnie od wybranego pakietu otrzymamy różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane stanem pojazdu, jego stopniem wyeksploatowania i ewentualną podatnością na usterki.
Zazwyczaj gwarancja na samochód używany obejmuje okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu pojazdu. Opiera się ona na bezkosztowej naprawie pojazdu w jednym z autoryzowanych warsztatów mechanicznych.
Podpisując umowę gwarancyjną, w jej zakresie powinna znajdować się dokładna lista usterek i elementów, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte darmową naprawą stanowią niestety procent wszystkich elementów, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.
Co więcej, gwarancja na samochód używany zawiera też limit finansowy do którego pokrywane są koszty. W sytuacji wyższych kosztów naprawy niż postanawia umowa klient różnicę pokrywa z własnej kieszeni.
Wypożycz samochód z gwarancją i nie przejmuj się niczym. Zajrzyj do oferty ava-rent.
Samochody używane – praktyczne spojrzenie na gwarancję
Praktyka związana z gwarancjami na pojazdy używane bywa różna. Można spotkać uczciwe firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach realizuje wymagania kupujących. Można też spotkać podmioty o słabych opiniach.
W związku z tym warto dokładnie wczytać się w umowę gwarancyjną i jej warunki. Bywa, że awaria musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to wykonalne, a niestety daje to firmom opcje do lawirowania od wykonania swoich obowiązków.
Skrupulatnie należy sprawdzać też zakres gwarancji w oparciu o kondycję kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny pozwala manipulowania różnymi czynnikami przez sprzedawców. Cierpią na tym przede wszystkim osoby nieobeznane z tematem.
Szukając informacji na ten temat, można spotkać się z doniesieniami, że firmy często zwlekają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.
Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u renomowanych dostawców. Rzetelne firmy nie splamią się oszustwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto porozumienia z nimi zawierane są przeważnie klarowne i nie zawierają żadnych haczyków. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to wciąż warto.