Współcześnie rynek jest przepełniony ilością samochodów na sprzedaż. Mamy do wyboru sprawić sobie nowe auto, poleasingowe dużo tańsze, ale także starsze auto po taniości. Samochody sprzedają zarówno wyspecjalizowani agenci, komisy, jak i prywatne osoby. Z tego powodu firmy, które chcą pozbyć się samochodu muszą się maksymalnie postarać aby pozyskać klientów.

Polecanym miejscem, zajmującym się tematem samochodów używanych z gwarancją jest firma Prestige Ubezpieczenia.

Jaką mamy gwarancję na samochód nowy, a jaką na używany?

Zrozumiałym jest, że biorąc samochód prosto z salonu będzie on miał gwarancję. Aby była ważna niezbędne jest spełnienie pewnych czynników, na przykład korzystanie z pojazdu zgodnie z przeznaczeniem czy serwisowanie go. Na czym jednak polega gwarancja na samochód używany?

Jest to na dobrą sprawę ubezpieczenie od wady nabyte przez dealera samochodowego. Daje nam to poczucie pewności i zapewne bardziej zastanowimy się nad zakupem takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeczytać zapisy w takiej polisie i sprawdzić czy nie ma tam jedynie randomowych usterek, które w rzeczywistości nie występują w takich autach.

Niejednokrotnie taka gwarancja jest na okres do 3 lat, aczkolwiek powstają towarzystwa ubezpieczeniowe dające dłuższą ochronę. Dodatkowo taka gwarancja często jest oferowana tylko dla samochodów młodszych niż 10-15 lat i z ustalonym maksymalnym przebiegiem.

Przedłużona gwarancja na samochód używany – co to takiego?

Na rynku możemy też znaleźć oferty wydłużenia gwarancji na samochód używany. Tego typu ochronę możemy nabyć jeśli naszemu samochodowi nie skończyła się gwarancja u producenta i pragniemy ją przedłużyć. W kwestii takiej ochrony samochód musi spełnić szereg wymogów – maksymalny (wyznaczony przez firmę przedłużającą gwarancję) przebieg, wiek i naturalnie spełnianie warunków istniejącej gwarancji producenta. Takie rozwiązanie jest najlepsza w przypadku kiedy zostajemy posiadaczami dosyć nowego pojazdu. Częstokroć za auto wyjeżdżające z salonu zyskujemy 2 lub 3 letnią gwarancję i pozbywając się go możemy wydłużyć ją o drugie tyle.

Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na samochód używany?

Nade wszystko musimy przeczytać warunki takowej gwarancji. Nierzadko możemy tam wypatrzeć zapiski o konkretnych nieprawidłowościach, które są, a które nie są naprawiane. Opłaca się spojrzeć na ten wpis, ponieważ może okazać się, że najpopularniejsze awarie nie są tam zapisane i ostatecznie kupimy pojazd z gwarancją, a w przypadku wykrycia awarii i tak nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Idea ta jest bardzo opłacalna do czasu aż komisy samochodowe nie zaczną tego nadużywać. Oferta przestaje być atrakcyjna jeżeli wydać więcej pojazd tylko mają na względzie gwarancję, a w rzeczywistości obejmie ona całkowicie fikcyjne usterki i awarie.

Podsumowanie – czy nabycie samochodu z drugiej ręki z gwarancją jest korzystny?

Podsumowując – do wyboru mamy zakup stosunkowo nowego samochodu od dealera, który posiada gwarancję od producenta, zakup auta względnie nowego, w którym została przedłużona gwarancja fabryczna, lub kupno auta kilkuletniego, któremu wykupiono ekstra polisę ubezpieczeniową na wypadek usterki. Warto przekalkulować czy taka oferta jest opłacalna w przypadku wyszukanego przez nas samochodu, gdyż do czasu aż nie będzie tylko chwytem marketingowym, może być dobrą alternatywą dla kupna nowego auta.