Choć usługi stomatologiczne są w dzisiejszych czasach znacznie bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, mało kto tak naprawdę całkowicie wie, w jaki sposób przebiega współpraca między profesjami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa całkowicie odmienne stanowiska, które wszakże w dużej mierze się uzupełniają.

Co robi stomatolog?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się określeniem stanu jamy ustnej i zębów pacjenta. Jeśli wymaga jakiejkolwiek pomocy protetycznej, przygotowuje plan niezbędnych prac oraz specyfikę protezy, którą trzeba stworzyć, aby pacjent był zdrowy. Zalecenia te, bardzo często poparte materiałem fotograficznym, dostaje następnie pracownia protetyczna.

Co robi protetyk?

Zadaniem protetyka jest stworzenie protezy na podstawie dokumentacji, uwag dentysty oraz własnego doświadczenia. Bardzo często stomatolog włocławek (sprawdź sobie http://stomatolog-pacholec.com.pl) i technik konsultują się, aby razem wypracować rozwiązanie, które całkowicie sprosta potrzebom pacjenta. Mogą razem zdecydować o wyborze tworzywa oraz dokładnej wielkości danej protezy, przy czym to stomatolog odpowiada za przygotowanie pewnego rodzaju fundamentów, na których będzie odpowiednio funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między stomatologiem a protetykiem nie zawsze jest jednak bezpośrednia, dlatego ważne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najbardziej obszernych wymagań dotyczących oczekiwanej protezy. Wtedy kooperacja będzie najbardziej skuteczna i przyniesie dobry rezultat.