Wakacyjny wyjazd kamperem daje poczucie swobody oraz zapewnia przeżycie cudownej przygody. Chociaż samochód kempingowy nie przewiduje aż tak luksusowych warunków jak pokoje lub apartament w dobrym hotelu, a dodatkowo oczekuje nie raz dużej ilości wyrzeczeń, rzadko brakuje gotowych na taki rodzaj podróżowania. Bezsprzeczną zaletą samochodów kempingowych stały się stosunko kompaktowe rozmiary oraz całkowita mobilność. Czasami jednak rzeczywistość okrutnie uderza w osoby zauroczone podróżowaniem kamperem. W wybranych krajach nie brakuje ograniczeń dla tego typu pojazdów. Zakazy wjazdu, ograniczony czasowo postój, występują problemy ze znalezieniem źródła prądu, a w starszych typach kamperów musimy się borykać z brakiem niektórych udogodnień, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku wyjątkowo błyskawicznie, dobór pojazdów stał się coraz większy, a reguły towarzyszące wynajmowi bardzo zbliżone. Dziś wyszukanie firmy oferującej możliwość najmu kamperów nie stanowi dużego kłopotu. Propozycje możemy zobaczyć na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Social Mediach. Wystarczy wpisać sekwencję „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w znanej wyszukiwarce, aby ta wyświetliła przynajmniej kilkanaście wyników w dokładnie interesującej nas lokalizacji Gdańsk. To mimo pozorów bardzo pożądana możliwość, bo przecież kampera jesteśmy zmuszeni skądś odebrać, a nikt nie ma zamiaru przemieszczać się setki kilometrów z walizkami, które później trzeba przepakować. Większość przedsiębiorstw oferuje usługę dostarczenia wypożyczonego pojazdu pod same drzwi, jednak jest to usługa płatna i to niemało. Znaczna część firm posiada w swojej ofercie jednakże możliwość pozostawienia swojego pojazdu na okres wynajmu kampera na ich postoju, często strzeżonym i przeważnie bezpłatnym. 

 Obostrzenia przy wypożyczeniu kampera

Nim zabierzemy się do przegldania propozycji poszczególnych wypożyczalni kamperów, musimy obowiązkowo zwrócić uwagę na obostrzenia związane z wypożyczeniem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wynajmującego pojazd. Większość wypożyczalni kamperów w zasadach najmu zamieszcza zapis, że wynajmujący musi mieć skończone 25 lat. Część firm dodatkowo wprowadza zapis o minimalnym czasie dysponowania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, pomimo że w znaczącej ilości modeli jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, posiadając kategorię B, prowadzi się kompletnie inaczej niż „osobówkę”. To szerszy, dłuższy, wyższy oraz cięższy pojazd, w trakcie prowadzenia którego trzeba mieć oczy szeroko otwarte i świetnie zakładać to, co może zdarzyć się na drodze. Trzeba nie zapominać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeżeli do długości czy szerokości jesteśmy w stanie się zaadaptować, tak wysokość może nas zgubić. 

Następnym ograniczeniem staje się cel naszej podróży. Jeśli chcemy pojechać do Chorwacji, Włoch albo Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać problemu. Ciężej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Dużo umów wynajmu kamperów zawiera zapis o zakazie wyjechania do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Rosja a także Mołdawia. W umowach znajdują się również specjalne zapisy o braku zgody wyjazdu na tereny objęte działaniami wojennymi i rozruchami. Sporo firm precyzuje dokładnie lokalizacje, gdzie możemy jechać wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się wiele wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na wyjazd mogą przebierać wśród wielu ofert i podejmować decyzję stosownie do swoich wymogów oraz upodobań. Wyjątkowo istotne jest, aby na upragnione wolne wyruszyć kamperem spełniającym oczekiwania i dopasowanym do potrzeb. Wyjątkowo istotne jest dobranie właściwego kampera do wybranego sposobu podróżowania i kierunku wycieczki. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której oferty skorzystamy, jest równie istotny. Poszczególne dostępne pojazdy są zupełnie niedopasowane do realiów wynajmu. Są definitywnie zbyt ciężkie, żeby można było nimi podróżować, nie łamiąc wytycznych. Zdarzają się też tacy wynajmujący, którzy wykorzystują podejrzane procedury wobec konsumentów, zawyżając koszty niwelowania uszkodzeń. Dlatego warto każdą wypożyczalnię dobrze prześwietlić, analizując opinie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe oferowanych kamperów, zapisy regulaminów a także wzory umów najmu.