Pompy tłokowe – co należy o nich wiedzieć?

Pompy tłokowe to są pompy wyporowe której elementem roboczym jest tłok poruszający się w cylindrze ruchem posuwisto-zwrotnym. W sklepach możemy znaleźć wiele odmian pomp tłokowych. Warto też napomknąć o zaletach pomp tłokowych, do których należy zdolność pompowania bardzo gęstych cieczy. Natomiast do ich zastosowań należy transfery:

  • Ściernych i żrących płynów, takich jak kwasy winowe a takżę osady,
  • Gorącej cieczy o temperaturze 100°C
  • Galaretowatych płynów,
  • Gęstych i zamulonych cieczy.

Niemniej jednak warto pamiętać iż pompy takie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, a czasem nawet remont pomp będzie potrzebna.

Pompy wodne – co należy o nich wiedzieć?

Bezsprzecznie przez stały dostęp do wody jesteśmy w stanie w normalny sposób funkcjonować każdego dnia. Często aby mieć dostęp do wody wymagane jest zastosowanie pompy wodnej, która doprowadza wodę do miejsca zamieszkania czy też ogródka. Na rynku dostępnych jest dużo typów takich urządzeń. Pompy wodne znajdują zastosowanie w wielu typach instalacji, używa się ich między innymi do: zaopatrzenia w wodę przez przepompowywania wody czystej a także brudnej ze studni, basenów bądź innych zbiorników naturalnych bądź też sztucznych. Pamiętaj jednak, że o pompy należy dbać, a także powinno liczyć się z faktem że regeneracja pomp może być niezbędna.

Pompy hydroforowe- co warto o nich wiedzieć?

Pompy samozasysające, które nazywane są też pompami hydroforowymi, stanowią ciekawą alternatywę dla pomp głębinowych. Znajdują swoje zastosowanie gdy lustro wody znajduje się dość wysoko natomiast instalacja wodociągowa ma być zamontowana tanio. Te pompy są samozasysające i chętnie są wybierane aby zasilić domki letniskowe, bądź systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. A także wydajniejsze modele z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w celach przemysłowych bądź do tłoczenia wody którą można wykorzystać na potrzeby  spożywcze w domu. Jednakże pamiętaj, aby dobrze o nią dbać oraz ją pielęgnować przeciwnie remont pomp może być wymagany.

Pompy wtryskowe- co warto o nich wiedzieć?

pompa wtryskowa to w szczególności używana do hydraulicznego wtrysku paliwa. Jednakżę poprzez ich wady nie są one zbyt często wykorzystywane.

Pompy zębate – co warto o tym wiedzieć?

Ten rodzaj pomp cechują się bardzo trwałą konstrukcją o przedłużonej eksploatacji. Czy jesteś świadom że większość pomp zębatych jest dostępna z przyłączami które są w linii prostej czy też pod kątem 90 stopni. Pompy projektuje się tak żeby nie posiadały części gumowych, mające styczność z tłoczonym medium. Jeśli chodzi o ich zastosowania to znajdują one je między innymi w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym oraz chemicznym. Reasumując pompy zębate możemy znaleźć także w wielu innych gałęziach przemysłu. Potrafią one działać zarówno z cieczą o wysokich temperaturach jak i perfekcyjnie działają przy tłoczeniu smoły.

Pompy wirowe- co należy o tym wiedzieć?

Dzięki zwartej konstrukcji, prostemu użytkowaniu oraz bardzo wysokiej wydajności, te urządzenia znajdują wiele zastosowań w przemyśle a także budownictwie. Mogą one z powodzeniem pompować wodę ale także i ścieki. Przez to takie pompy chętnie są montowane w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej a także w instytucjach i obiektach użytku publicznego. Dodatkowo należy dodać że takie pompy są bardzo odporne na wysoce intensywną eksploatację. Pompy także mogą znaleźć zastosowanie do pompowania ścieków komunalnych ale też w przypadku osuszania pomieszczeń, które są zalane. Oprócz tego taki rodzaj pomp są używane też w odmiennych branżach, takich jak energetyka, rolnictwo czy górnictwo.

Pompy nurnikowe – co warto o nich wiedzieć?

Pompy nurnikowe można wykorzystać w większości w ciężkich warunkach, z uwagi na to, że zapewniają one ciągłą pracę. Głównie swoje zastosowanie znajdują w  przepompowywaniu wyjątkowo zabrudzonej cieczy. Niemniej jednak taka pompa bardzo dobrze poradzi sobie też z czystą cieczą. W dzisiejszych czasach specjalistyczne pompy nurnikowe głównie znajdują zastosowanie w zasilaniu aparatów procesowych, albo do zatłaczania wody złożowej czyli solanki.