Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest zazwyczaj wykorzystywany podczas tworzenia odpowiedzialnych konstrukcji nośnych czyli fundamentów, stropów lub schodów. Ale dzięki zmianom formy mieszanek betonowych możliwe jest również uzyskanie materiałów o oryginalnej specyfikacji. Przy użyciu takiego betonu możliwe jest wytworzenie elementów, które będą pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne oraz odwadniające.

Co wiemy o betonie zwykłym?

Beton zwykły jest przeważnie używany do robienia elementów konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe albo pustaki, w deskowaniach a także w formie wylewek. Niestety taki rodzaj betonu pomimo tego, że jest solidny to może pękać i rozwarstwiać się. Wylewki betonu zwykłego nie powinno się robić w zimie.

Do produkcji tego rodzaju betonu, używa się kruszywo naturalne jak na przykład żwir albo kruszywo łamane jak na przykład granit.

Uwzględniając normy europejskie, które mówią, że beton zwykły to materiał o gęstości od 2000 do 2600 kg/m3, to ta terminologia obejmuje także betony o szczególnych cechach – np. betony wodoszczelne, betony mostowe czy betony hydrotechniczne.

Klasa betonu – o co w tym chodzi?

Każdy rodzaj betonu posiada określoną klasę, która mówi o tym jaka jest gęstość pozorna i wytrzymałość na ściskanie. W takim podziale obowiązują z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i w ten sposób betony ciężkie są oznaczone jako „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter pojawiają się również liczby i określają one przywoływaną wcześniej wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich i zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie za to mają zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

W taki sposób jeżeli chcemy postawić dom to przeważnie będziemy musieli zakupić beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Jakie są rodzaje betonu?

W sklepach znajdziemy rozmaite typy betonu, jest ich minimum kilkanaście i każdy ma w pewnym stopniu inną mieszankę, a więc też gęstość i cel. 

Wyodrębnić możemy przykładowo beton konstrukcyjny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny lub ze zbrojeniem rozproszonym.

Na przykład beton samozagęszczalny przeważnie zastosujemy do wykonania części żelbetowych, które przybierają niestandardowe figury lub gęste zbrojenie i nie możemy użyć wibratorów, które mają za zadanie je usztywnić. 

Beton hydrotechniczny dla odmiany podczas budowania konstrukcji, które służą kształtowaniu zasobów wodnych. Jest tak ponieważ charakteryzuje się niesamowicie wysoką odpornością na wilgoć, minusowe temperatury i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny za to będzie bardzo często spotykany w trakcie wykańczania pomieszczeń dlatego, że charakteryzuje się dużą trwałością a mimo wszystko jest bardzo estetyczny. Elementom zrobionym z betonu architektonicznego można nadać każdą formę, strukturę i kolor.

Jak widzicie jest dużo różnych rodzajów betonu i zanim dokonacie wyboru warto się dowiedzieć jaki rodzaj jest nam potrzebny. Należy również zatroszczyć się o to, żeby firma, z której chcecie kupić beton była zaufana, a taką z pewnością zlokalizujecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z wykwalifikowanych producentów betonu, na przyład Polgravel – beton i bez dwóch zdań nie zawiedziecie się zamawiając stamtąd tworzywo.